Blogy

Správy o snehu zo staníc Horskej služby

Epoleta vlastníka visačkyEpoleta za 100 a viac bodov

Stanice Horskej Záchrannej Služby poskytujú každý deň merania snehovej pokrývky. Experimentálne sme tieto údaje začali importovať do portálu a v grafickej podobe je možné sledovať aktuálny stav zo staníc na mape.

https://www.nabezky.sk/meteo_stations

Počet bodov na mape plánujeme zvyšovať aj z iných zdrojov, ak ich dostaneme k dispozícii.

Nizke teploty a kamery

Epoleta vlastníka visačkyEpoleta za 100 a viac bodov

Poznamka pre malokarpatskych bezkarov. Nizke teploty vzduchu pocas noci sposobili, ze najprv z piatka na sobotu ta na Babe a dnes rano aj kamera na Malom Javorniku zlyhali. Kedze su to plastove krabicky v ktorych su ulozene smartfony oblozene izolaciou, v takych mrazoch ake zazivame nedokazu fungovat. Vzhladom na to, ze su trvalo pripojene na el.

Správca geografickej oblasti

Epoleta za 100 a viac bodov

Na Slovensku sú určité geografické oblasti kde sú vhodné klimatické podmienky na bežkovanie. V niektorých vznikli aj strediská, ktoré pravidelne upravujú bežecké trate technickými zariadeniami, niekde dokonca aj zasnežujú technickým snehom. Preto som aj uvažoval či by nebolo vhodné vytvoriť v takýchto strediskách alebo geografických oblastiach správcov. Samozrejme na dobrovoľnej báze. 

Novinka - archív správ

Epoleta vlastníka visačkyEpoleta za 100 a viac bodov

Od dnes je na portáli možné prezeranie správ starších ako 5 dní. Archív je prístupný cez link Archív správ ktorý nájdete pod sekciou Snehové správy od bežkárov na ľavej strane.

Čo robí združenie Slovensko v pohybe s peniazmi od bežkárov?

Epoleta vlastníka visačkyEpoleta za 100 a viac bodov

K tomuto príspevku ma inšpiroval email s otázkou, ako naše združenie použije 2% z daní:

Dobrý deň
 
Príspevky s 2 % dane sú používané na internetovú stránku, alebo na udržiavanie trás na celom Slovensku?
Sú požívané aj na  udržiavanie trás na strednom Slovensku -  špeciálne na Skalke?

Odpoveď na prvú časť otázky je, že na hosting a poplatky za spravovanie domén si zarobí náš server/portál viac-menej sám:

Bežková stopa v Malých Karpatoch

Malokarpatskú petíciu za zákaz vjazdu vozidiel na bežkárske trate v Malých Karpatoch som samozrejme podporil a dúfam, že sa raz dočkáme toho, že v našich Malých Karpatoch konečne ruch motorových vozidiel bude nahradený ruchom športovým.

Jennifer - lyziar, robot.

Epoleta vlastníka visačkyEpoleta za 100 a viac bodov

Na zlinkovanom videu vidime, ako vyskumnici v oblasti robotiky vytvaraju technologiu, ktora raz nahradi bezkarov, ktori nam dnes razia stopu v cerstvo napadanom snehu. Uz sa budeme len vozit (ak samozrejme vtedy este budu u nas zimy so snehom).

Smerníky pre bežecké lyžovanie na trasu Baba - Biely kríž

Epoleta vlastníka visačkyEpoleta za 100 a viac bodov

Na trase Baba - Biely kríž je niekoľko miest, kde bežkárska trasa nesleduje značený turistický chodník a v prípade ak na miestach kde z neho odbočuje nevedie tým správnym smerom stopa, ľudia si nechtiac spestrujú túry prieskumom nových teritórií.

K úvahám o bežkovaní na Donovaloch

Epoleta vlastníka visačkyEpoleta za 100 a viac bodov

Reakcia na komentáre pod správou Donovaly-Šachtičky.

dpeter, použijem výrok B. Clintona - I feel your pain (cítim/zdieľam tvoju bolesť). Nemyslím si že to čo píšem nižšie by nejako odporovalo tvojim komentárom, snáď to však poskytne ďalšiu perspektívu na ten istý problém, ktorý je podľa mňa v konečnom dôsledku spôsobený neochotou občanov angažovať sa vo veciach verejných.

O pôvode slova "lyža"

Epoleta vlastníka visačkyEpoleta za 100 a viac bodov

Prednedávnom som čítal niečo o histórii lyžovania a zaujalo ma, odkiaľ sa v slovenčine vzal názov pre lyže. "Problém" je v tom, že lyže boli na naše územie importované zo severských krajín a človek by teda očakával, že importovaný bude aj ich názov.

Syndikovať obsah