Prihlásiť sa môžte aj cez sociálnu sieť:

Projekt Stopa Malé Karpaty

Oblasť: 
Malé Karpaty Archív

Stránka na zhromažďovanie návrhov na zlepšovanie podmienok na bežecké lyžovanie v Malých Karpatoch.

Každý registrovaný užívateľ môže pridávať dodatočné návrhy alebo komentáre aktualizovaním obsahu stránky. Celá história  aktualizácií je zazanamenávaná a zmeny sa dajú "odvolať" vyvolaním obnovením staršej verzie článku.

Návrhy

 1. tvorba tratí pozdĺž hrebeňa pohoria
 2. inštalácia osvetlenia na okruhoch na Babe
 3. zlepšenie dopravy z Bratislavy (iných miest?) na Babu, prípadne iných nástupných miest na trate.
 4. značenie tratí
 5. budovanie prístreškov na hlavnom hrebeni
 6. presadiť v zimných mesiacoch zákaz pohybu vozidiel (s výnimkou prostriedkov hromadnej dopravy pre turistov) v okolí Bieleho kríža.
 7. v dlhodobejšom horizonte skúmať možnosť umelého zasnežovania okruhov.

Súčasné aktivity

Zháňanie peňazí na skúter so stopovačom

Príprava trasy Baba - Biely kríž na zimnú údržbu

História pojektu

Apríl 2013

 1. AŠK Pezinok oznámil že dostali od BSK dotáciu 2 000 eur

Máj 2013

 1. Zmapovali sme problémové miesta na trase Baba - Biely kríž. Problémy na týchto miestach budú musieť byť opravené ak budeme chcieť trasu upravovať skútrom.
 2. Vytvorili sme stránku projektu Trasa pre snežný skúter: Biely Kríž - Pezinská Baba

August 2013

 • Z Lesy SR sme nedostali odpoveď na našu žiadosť o povolenie upravovať trasu Baba - Biely kríž, preto sme oslovili obvodné lesné úrady v Malackách a Bratislave.
 • Odpoveď z Lesov SR sme s oneskorením dostali a v nej sme sa dozvedeli že treba jednať s jednotlivými lesnými správami na pozemkoch ktorých vedie navrhovaná trasa. V závere mesiaca sme sa stretli s p. Knurovským z Lesov Bratislava a získali (zatiaľ verbálne) povolenie na úpravu skútrom a opravu mostíkov na trase.

September 2013

 • Prvý septembrový týždeň prebiehajú jednania so správcami LS Pezinok a 1 Svätojurská a.s. vo veci povolení uprovovať trasu vedúcu po ich pozemkoch
 • LS Pezinok a LS Bratislava prisľúbili vydanie povolení. Momentálne jednáme s MO SR, LS Lozorno a 1 Svätojurská a.s. na získanie ďalších povolení
 • LS Lozorno nemá námietky voči projektu a tiež prisľúbil vydať povolenie na úpravu problémových miest a vjazd skútra na ich pozemky. O spojke okolo Gašparovej sa bude rokovať v najbližšom čase.
 • Povolenia na predsezónnu, ako aj úpravu v sezóne skútrom sme získali od obidvoch subjektov ktoré zastrešujú lesné správy pôsobiace v Malých Karpatoch - z Odštepných závodov Šaštín a Smolenice. To znamená že môžme upravovať všade, okrem úseku vedúcom po pozemkoch ktoré vlastní obec Svätý Jur (okolie Bieleho kríža).
 • Získali sme prísľub na 2 500 eur z BSK na úpravu trasy (budovanie mostíkov, terénne úpravy...). Tieto peniaze však musia byť poukázané na účet organizácie pôsobiacej v BSK a momentálne s niektorými v tejto veci jednáme.

Október 2013

 • Po dlhom hľadaní sa nám konečne podarilo nájsť organizáciu, ktorá spĺňa podmienky na príjem peňazí od BSK na predsezónnu úpravu trasy. Je ňou občianske združenie LK Baba ktoré spravuje lyžiarske strediská na Babe a Zochovej chate.
 • Podnikáme prvé kroky na úprave trasy. Tieto koordinujú p. Šimonovič z AŠK Pezinok a p. Hupka z cykloklubu Svätý Jur. S úpravou problémových miest začíname na Babe a pokračujeme smerom na Biely kríž nasledovne:
  • Strmý úsek pod Konskými hlavami smerom na Babu, ktorý je väčinu času nemožné zísť na lyžiach chceme upraviť tak, aby tadiaľ mohla prejsť 5 m široká rolba zo strediska na Babe. Táto by nepokračovala ďalej, ale by sa otočila na Konských hlavách a vrátila späť. Úprava by mala umožniť lyžiarom výstup a zjazd s lyžami na nohách, ako aj umožniť skútru so stopovačom prekonať tento úsek, aj v podmienkach keď je na snehu hrubá vrstva nového snehu. Momentálne sa pracuje na vytýčení trasy a hľadanie firmy s buldozérom ktorá úsek upraví.
  • Šéf VLM správy v Jablonovom nám povedal že pošle pilčíkov na odstránenie červených smrekov ktoré popadali na trasu cca 50 m od rázcestníka Tri kamenné kopce.
  • pracujeme na návrhu mostíka ktorý by mal nahradiť ten, ktorý slúži na premostenie močiara na okraji rezervácie Šenkárka. Tento pôvodný je totiž príliš úzky pre skúter a okrem toho by určite aj neuniesol prílišné zaťaženie. Nový most by mal byť skonštruovaný tak, aby plával na vode na pontónoch, vyrobených z kanalizačných plastových rúr.
 • Diskusie o projekte Stopa Malé Karpaty sme sa zo všeobecného diskusného fóra združenia rozhodli presunúť na novo vytvorené diskusné fórum, ktoré je prístupné aj verejnosti, aby sme zvýšili informovanosť o stave projektu. Prispievať do diskusií na tomto fóre budú môcť len registrovaní užívatelia portálu.


Stránky s obsahom týkajúcim sa projektu Stopa v M.K.

Kontakty

Obvodné lesné úrady

0
Vaše hodnotenie: Žiadne

Komentáre

Úprava trate

Mám doma motorovú pílu. Ak by sa našiel ešte jeden dobrovolník, mohli by sme odpratať tie tri červené smreky (pamätám sa dobre?)